Kalendář akcí


Facebook


Kronika akcí

Vánoční besídka 17.12.2001

Na divadelní scénku potřebujete:
Přiměřené množství šikovných dětí, schopných scénku nacvičit
1 dobrý scénář
Dostatek času na secvičení
2 kg fantasie
5 kg elánu
Špetku trpělivosti
Byli jsme pozváni k účasti na Vánoční besídce kláštera bratrů dominikánů. Za tímto účelem jsme se rozhodli připravit krátké vánoční divadlo, které bychom na besídce u sv. Jiljí mohli předvést. Z potřebných věcí nám chyběl jenom dostatek času. Nenechali jsme se tím ale odradit a čeho se nám nedostávalo na čase, nahradili jsme nadšením a hereckými schopnostmi.
Výběr materiálu a textů obstarala Líza, která se také ochotně ujala, režírování, dramaturgie a všeho, co se hrou souvisí. Scénka byla poměrně krátká a veršovaná, takže se ji děti mohly celkem snadno naučit, což také v rekordním čase udělaly.
Do rolí jsme obsazovali starší i mladší děti, a kdo nehrál, připravoval masky a rekvizity, jako například koruny Tří králů nebo hvězdu betlémskou. Pouze postava Ježíška nebyla obsazena živým hercem – někteří sice navrhovali, že by ho mohl hrát Danda, ale nakonec jsme přeci jen raději zůstali u panenky.
Poté jsme absolvovali několik zkoušek. Při generálce nás vyděsila Maruška, která den před akcí volala, že je bez hlasu. Naštěstí se - díky zázrakům dnešní medicíny a její maminky - do druhého dne uzdravila a na besídku přišla.

Konečně tedy přišel slavný den vánoční besídky, očekávaný napůl s nadšením, napůl s obavami až hrůzou. Naše vystoupení se podařilo, místy jsme si museli pravda vypomáhat trochou improvizace, ale to naštěstí nikdo nepoznal. Hra měla jednoznačný úspěch. Rodiče i ostatní návštěvníci besídky dlouho tleskali a všichni se shodli na tom, že děti podali jedinečný výkon. Nebojte, nenecháme herecké talenty dětí spát a brzy zase nacvičíme nějaké to divadlo!!

Besídku (kterou naše hra zahajovala) jsme si potom pěkně užili. Zpívali jsme koledy, zahráli pár soutěží, které zase připravily ostatní skupiny (v jedné z her měli například dobrovolníci za úkol herecky ztvárnit některého svatého tak, aby pak ostatní mohli uhodnout, o koho se jedná - zde jednoznačně excelovaly paní Lišková s paní Kozlovskou), stavěl se živý Betlém - prostě panovala ta správná vánoční nálada.
A aby byla vánoční nálada úplná, dostal každý na závěr besídky malý dárek a ještě si mohl sundat ze stromečku hvězdičku s citátem z Písma.
Myška