Stařičký Patrik O´Grandpa, v okolí známý jako „praotec Ir“, „hluchý dědek“ nebo prostě jako „Dědeček“ , se stal prakticky přes noc lotrdamskou celebritou, když pomohl detektivům najít způsob léčení , nezávislý na dodávkách od M.  (Dodávkách, které byly pro detektivy již dlouho nevýhodné a které navíc M. úplně ukončil poté, co vstoupil s detektivy do otevřeného boje.)

Hledání receptu a shánění surovin věnovali detektivové celý úterní den, ale vyplatilo se. Již večer díky tomu obdrželi od O´Grandpa nová oživovadla. O´Grandpovi se také podařilo najít svoje kapky do uší, a díky tomu přece jenom  trochu slyší, takže komunikace s ním je o něco snazší.

Naopak prohrou úterního dne je zajetí lotrdamského starosty.  Toho chytila paní Sung-li, hlava jednoho z mafiánských klanů, když šel na domluvenou večerní schůzku s mladými detektivy. Poučení z této události je: když si potřebujete zavázat tkaničku v městě plném lidí, kteří chtějí vaši hlavu, neříkejte svému bodyguardovi, ať jde napřed J

Sung-Li se přidala k lidem tajemého M. Co udělaly hlavy ostatních mafiánských skupin? Don Jizva se pokusil pana M. přesvědčit, že detektivové jsou příliš schopní a silní a bojovat s nimi o Lotrdam nemá cenu. M. s ním zřejmě nesouhlasil, protože od té doby již vešlo ve všeobecnou známost, že Don Jizva je mrtev a jeho lidé mají nového bosse, jímž je Don Piccollo, který je zcela loajální panu M. Podivínský šéf alkoholových paličů a pašeráků známý jako Rada Starších zavelel(i) svým lidem k návratu do Irska. Rada Starších osobně přitom ovšem padl(a) do zajetí M.  Spřátelí se zde s naším starostou?