Kalendář akcí

srpen

4 - 17 Tábor

Facebook


Kronika akcí

Vánoční besídka 22.12.2003

V pondělí 22. prosince se v čítárně dominikánského kláštera sv. Jiljí konala vánoční besídka. Přípravy začaly už ve tři hodiny. Bylo třeba uspořádat židle a stoly, napnout mezi knihovnami provaz, který by udržel oponu a samozřejmě doladit poslední detaily dramatického vystoupení. V půl šesté se v hledišti začali hromadit diváci (asi jim šly špatně hodinky nebo rádi sledují generálky - začátek besídky byl naplánován na 18:00).
V šest hodin, když už byla čítárna zaplněna dětmi, tatínky, maminkami, dědečky, babičkami, strýčky, tetičkami, prastrýčky a pratetičkami, začalo (po nezbytném přivítání a takových těch řečech, bez nichž se žádná podobná akce neobejde) divadelní představení. To se skládalo ze dvou částí. Náplň té první (v níž vystupovali Veronika, Míša, Maruška, Řepa a já) spočívala v tom, že se hysterická herečka, střízlivá herečka, dramaturg, patetický herec a ředitel divadla snažili přiblížit divákům útrapy svého povolání a tak trochu jim vynadat, že si vůbec dovolili přijít. Předlohou pro tuto polovinu byla kniha Karla Čapka Jak se co dělá. Druhou část představení (ve které hráli Kiri, Karkulka Markytánová, Kačenka Bendová, Olda, Báka, Páka, Vojta Benda, Kuba Kalina a tak trochu i Řepa - snad jsem na nikoho nezapomněl) tvořila mírně upravená Komedie o hvězdě, původně lidová hra o Ježíšově narození.
Divadlo sklidilo velký, nutno říci že zasloužený, úspěch. Tím však besídka neskončila. Po přestávce v programu, kterou většina přítomných využila k ochutnávce cukroví, fotografování, gratulaci hercům a společenské konverzaci, následovala ještě slíbená soutěž o nejlepší vanilkové rohlíčky. V této soutěži zvítězily Matějovy OŘECHOVÉ rohlíčky, a tak Matěj získal hodnotnou cenu - papírovou holubici, která v představení symbolizovala Ducha Svatého.
Na zbytek besídky se přítomní rozdělili do dvou skupin - zatímco jedna hrála populární logickopsychologickou hru známou jako Mafiáni nebo Palermo, druhá pokračovala v konverzaci a likvidaci zbylého cukroví.
Vánoční besídka byla zkrátka úžasná. Kdo se jí zúčastnil, může to potvrdit. Ostatní mohou pouze tiše litovat.

Ondřej Koumák